Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

.:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Problemy łazarskiej komunikacji

We wtorek, 25 września 2007 r. o godz. 19:00 w Klubie Osiedlowym "Krąg", mieszczącym się przy ulicy Dmowskiego 37 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Klub Dyskusyjny "Łazarski Fyrtel", tym razem poświęcone problemom łazarskiej komunikacji. Była to także doskonała okazja do świętowania 2-lecia istnienia naszego portalu.


Fot.: rt

Po wakacyjnej przerwie swoją działalność wznowił Klub Dyskusyjny "Łazarski Fyrtel". Szóste spotkanie z tego cyklu poświęcone było problemom łazarskiej komunikacji. Naszymi gośćmi byli tym razem: Jan Firlik - wiceprezes MPK, Wojciech Wośkowiak - Radny Miasta Poznania i Przewodniczący Rady Osiedla Świętego Łazarza, Lidia Dudziak - Radna Miasta Poznania i Barbara Blicharska - Przewodnicząca Rady Osiedla Targowego. Prelegenci omówili m.in. projekt budowy tramwaju w ulicy Szylinga, przedłużenie szybkiego tramwaju do Dworca Zachodniego i ulicy Głogowskiej oraz sprawę remontów drogowych na terenie naszej dzielnicy. Była także burzliwa dyskusja o bezpośrednim połączeniu tramwajowym Górczyna i Łazarza z ulicą Półwiejską. W toku dyskusji poruszono także inne sprawy jak projekt hali sportowej jaka powstanie przy Hetmańskiej i nowe projekty urbanistyczne Parku Kasprowicza.

Zebrana publiczność mogła się dowiedzieć, że wydłużenie szybkiego tramwaju do Dworca Zachodniego przeprowadzone zostanie do Euro2012. Projekt został ujęty w planach dofinansowania z budżetu europejskiego. Trasa przebiegać ma równolegle do ulicy Roosevelta, dołem - przy torach kolejowych. Wydłużenie pestki oznacza nie tylko szybkie połączenie Łazarza z Centrum, Winogradami i Piątkowem, ale i ominięcie newralgicznych węzłów - Most Dworcowego, Ronda Kaponiera i Mostu Teatralnego.

Na spotkaniu zaprezentowano także istniejący już od 1992 roku projekt tramwaju w ulicy Szylinga. Według urbanistów jest to najbardziej efektywny odcinek nowoprojektowanych tras tramwajowych i ma zwrócić się najszybciej. Co więcej tramwaj w ulicy Szylinga pozwoli zlikwidować newralgiczny węzeł przy Bałtyku - przy ul.Roosevelta. Dzięki temu tramwaje nie będą niepotrzebnie stawać na światłach przy Hotelu Sheraton. Czy tramwaje będą zamiast Grunwaldzką i Bukowską jeździć Szylinga i Zwierzyniecką zależy to od urbanistów i radnych. Alternatywą może być kapitalny remont trasy w ulicy Grunwaldzkiej na odcinku od ulicy Matejki do Bałtyku. Jego koszt jest porównywalny z kosztem budowy tramwaju w ulicy Szylinga. Trasa ta ma ułatwić dojazd do Międzynarodowych Targów Poznańskich, utworzyć miejsca parkingowe przy ulicy Grunwaldzkiej oraz umożliwić odkorkowaniem samej ulicy.

Na Klubie Dyskusyjnym "Łazarski Fyrtel" dyskutowaliśmy nie tylko o tramwajach ale i o drogach. Przewodniczący Rady Osiedla Świętego Łazarza - Wojciech Wośkowiak opowiadał o tegorocznych remontach ulic i chodników na Łazarzu. Miały one miejsce na ulicy Bogusławskiego i Załęże. Całość remontów kosztowała 340 tys. złotych, z czego 70 tys. zł pokryła Rada Osiedla Św.Łazarz. Remonty przeprowadzane są co roku na przemian, raz na górnym Łazarzu, w roku następnym na dolnym. Wiadomo już, że w przyszłym roku będą kolejne remonty - na ulicy Karwowskiego, Lodowej (na odcinku od Hetmańskiej do Stablewskiego), a także dokończenie ulicy Stablewskiego (od Lodowej do Łukaszewicza). Na ten cel Rada Osiedla przeznaczyła już 100 tysięcy złotych.

Rozmawialiśmy nie tylko o komunikacji, ale i o inwestycjach. Radna Miasta Poznania - Lidia Dudziak poinformowała, że nie powstanie, przynajmniej w najbliższym czasie lodowisko w Parku Kasprowicza. Powstała koncepcja urbanistyczna, która zakłada budowę 5 wieżowców i likwidację stadionu "Energetyka" oraz kortów tenisowych. Lodowisko w Parku Kasprowicza w najbliższym nie powstanie, będzie zaś na Wildzie - na ul.Św.Jerzego przy Chwiałkowskiego.

Później dyskusja zeszła na południowy Łazarz. W obszarze ulic Hetmańska - Krauthofera - Dmowskiego powstać ma hala sportowa oraz galeria handlowa. Była to dobra okazja, aby poruszyć temat nowej ulicy - "Nowa Głogowska". Niestety wśród zaproszonych gości zabrakło przedstawicieli ZDM. Sami Radni mało wiedzieli o "Nowej Głogowskiej".

Według pierwotnych planów "Nowa Głogowska" miała rozpoczynać się przy Dworcu Zachodnim, iść przy torach kolejowych, równolegle do ulicy Kolejowej i łączyć się z ulicą Górecką, gdzie kończyłaby się przy zaplanowanym już centrum handlowym przy ul.Hetmańska/Krauthofera/Dmowskiego. Dalej kontynuacją "Nowej Głogowskiej" miałaby być ulica "Nowa Opolska", w kierunku Dębca, odciążająca ulicę Czechosłowacką. W konsekwencji Głogowska miałaby się stać mała uliczką, z deptakiem i traktem tramwajowym, rowerowym i pieszym,. podobnym do ulicy Podgórnej.

Barbara Blicharska - Przewodnicząca Rady Osiedla Targowe przestawiła problemy komunikacyjne tamtejszego samorządu. Jednym z większych sukcesów rady jest przebudowa skwerku i budowa placu zabaw przy ulicy Iłłakowiczównej.

Tym sposobem uczestnicy Klubu Dyskusyjnego powrócili znów do tematów komunikacyjnych. Dyskusję wzbudziła nowa sygnalizacja świetna na skrzyżowaniu Głogowskiej ze Stablewskiego oraz Głogowska/Potworowskiego/Potockiej. Problem ten przytoczyliśmy z naszego łazarskiego forum internetowego. Na skrzyżowaniach tych zbyt długo pali się czerwone światło, zarówno dla tramwajów i samochodów, jak i pieszych. Brakuje także zdyscyplinowania kierowców, niektórzy nagminnie skręcają w lewo na torowisku, blokując przejazd tramwajom. Radni apelowali do ZDM w tej sprawie, na efekty niestety trzeba będzie poczekać.

Gościom zadaliśmy także kolejne pytanie od internautów - tym razem o autobus na ulicy Kolejowej. Zarówno dyrektor Jan Firlik, Państwo radni, jak i sami mieszkańcy byli przeciwko poprowadzeniu ulicą Kolejową połączenia autobusowego. W pierwszej kolejności ulica Kolejowa powinna zostać wyasfaltowana, bowiem samochody jadące kostką brukową przeszkadzają mieszkańcom.

Była także burzliwa dyskusja, dotycząca braku bezpośredniego połączenia tramwajowego Łazarza z Półwiejską. Pisały o tym niedawno "Wieści Łazarskie", apeluje w tej sprawie od lat Rada Osiedla Św.Łazarza, takie połączenie postulują też sami mieszkańcy.
MPK twierdzi, że parę lat temu przeprowadziło badania i nie widzi potrzeby uruchomienia tramwaju, który skręcałby z ulicy Głogowskiej w Most Dworcowy. Co ciekawe Rada Osiedla nie otrzymała żadnych wyników badań. O bezpośrednie połączenie Łazarza z Półwiejską monitować będzie nadal Rada Osiedla Św.Łazarza.

Na sam koniec, jeden z mieszkańców przytoczył temat paskudnych reklam na tramwajach. Wielu pasażerom nie podobają się reklamy na szybach bocznych, z powodu siateczki na oknach jadąc tramwajem można poczuć się jakby oglądało się świat oczami owada. Dyrektor Jan Firlik wytłumaczył mieszkańcom dlaczego takie reklamy muszą być. Są przede wszystkim dochodem dla miejskiego przewoźnika, a zysk z reklam umożliwia remont infrastruktury i zakup nowego taboru.

Burzliwa dyskusja spowodowała, że spotkanie zakończyło się po godz. 21:00. Jak widać temat był bardzo ciekawy dla uczestników.

Pod sam koniec Klubu Dyskusyjnego "Łazarski Fyrtel" na zaproszonych gości i widownię czekał poczęstunek - tort i szampan. Portal LAZARZ.PL chciał uczcić drugą rocznicę powstania co było okazją do poznania mieszkańców Łazarza i czytelników portalu.


Fot.: rt


Fot.: rt


Fot.: rt


Fot.: rt


Fot.: rt


Fot.: rt


Fot.: rt


Fot.: rt


Fot.: rt


Fot.: rt


Fot.: rt


Fot.: rt


Fot.: rt


Fot.: rt


Fot.: rt


Fot.: rt


Fot.: Wojciech Wysocki


Fot.: Wojciech Wysocki


Fot.: Wojciech Wysocki


Fot.: Wojciech Wysocki


Fot.: Wojciech Wysocki


Fot.: Wojciech Wysocki


Fot.: Wojciech Wysocki


Fot.: Wojciech Wysocki


Fot.: Wojciech Wysocki


Fot.: Wojciech Wysocki


Fot.: Wojciech Wysocki


Fot.: Wojciech Wysocki

Zobacz relację wideo z "Łazarskiego Fyrtla"

Posłuchaj fragmenty Klubu Dyskusyjnego o problemach łazarskiej komunikacji

Tak świętowaliśmy nasze 2.urodziny

Skomentuj

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

mar

Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

29

mar

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat"- międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com

30

mar

do 02-04-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne

02

kwi

Rynek Łazarski
Złota niedziela na Rynku
- kiermasz, spektakl teatralny, koncert, gra terenowa, warsztaty rękodzielnicze, strefa animacji dla najmłodszych, prezentacje historyczne
w godz. 12:00-18:00

03

kwi

19:30
Kościół Św. Anny ul. Matejki/Limanowskiego 13
Droga Krzyżowa ulicami parafii:
Kościół Św. Anny - Matejki - Limanowskiego - Jarochowskiego - Niegolewskich - Matejki - Kościół Św. Anny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: